V České republice se nachází celkem 700 muzeí a galerií. Není rozhodně nijak překvapivé, že se snaží získat co nejvíce stálých návštěvníků, kteří své oblíbené muzea rádi navštěvují a vrací se do nich.
Současná muzea opravdu už nejsou ta muzea co dříve. Jsou velmi zajímavě koncipovaná, takže zážitkovost je zaručena i pro ty nejnáročnější z náročných. Není to ovšem jen zážitkovost, na kterou současná muzea a galerie sází. Popularizaci těchto míst má přispívat i takzvaná Muzejní noc.
Jedná se o akce, během které jsou muzea, galerie a jiné památky otevřeny déle než obvykle a vstupné do nich je buď nízké, nebo zdarma. Jde o to probudit zájem v očích široké veřejnosti o muzea a podobná kulturní zařízení. V průběhu Muzejní noci bývá také zřizována kyvadlová doprava.
Ovšem Muzejní noc není náš český vynález. První ročník proběhl v roce 1997 v Berlíně. V České republice se tato akce etablovala v roce 2004 v Praze. Z Prahy se pak akce rozšířila do dalších měst naší republiky a to konkrétně mimo jiné například v Brně, Zlíně, Olomouci, Ostravě, ovšem i v podstatně menších městech či regionech (Slezská muzejní noc).
Muzejní noc představuje aktivitu, která je určena opravdu všem věkovým kategoriím. Rádi se jí zúčastňují rodiny s malými dětmi, ale je vhodná také pro podstatně zralejší obecenstvo.
Pokud jste se snad ještě Muzejní noci nezúčastnili, určitě byste to měli napravit. Kromě prodloužené otevírací doby, absenci vstupného, nebo jeho výrazného snížení, se totiž můžete těšit na celou řadu podpůrných programů, které stojí za to shlédnout.
Muzejní noc se nekonají ve stejný den, proto můžete vyrazit na více muzejních nocí. Podívejte se na internetu, kdy se koná muzejní noc ve vašem městě. Obvykle se jedná o nějakou dubnovou nebo květnovou neděli. Program je na internetu k dispozici obvykle s dostatečným předstihem.