Sběr a zpracovávání bylinek většinou přisuzujeme spíše minulým stoletím než dnešní době. Jistě, můžeme si kdykoli skočit do lékárny pro jeden z chemických léků, který nás možná vyléčí, ale měli bychom si uvědomit, že přírodní léčba je vždy vhodnější než ta chemická. Nemusíte se hned vypravit na sběr bylin, dnes už se dají skoro všechny bylinky běžně koupit v lékárně. Pokud si je chcete zpracovat sami doma, není problém. V jaké formě bylinky skladovat, aby byly co nejúčinnější?
1. Sušené
Asi nejčastější forma pro uchování bylinek je jejich sušení. Bylinky sbírejte nejlépe co nejdál od cest v čisté přírodě, ideálně v horách. Nikdy nesbírejte bylinky v poledne ani po dešti či po ránu, když je rosa. Bylinky sušte šetrně, pokud chcete sušit v troubě, pak sušte na nízkou teplotu. Ideální jsou sušičky na ovoce, kde budete mít bylinky usušené velice rychle a bez prachu, který by na ně sedal.
2. Bylinkové sirupy
Bylinkové sirupy jsou výborným způsobem, jak uchovat bylinky na zimu. Sirupy můžete buď koupit, nebo si je vytvořit doma. Výroba sirupu není nijak složitá, stačí bylinky naložit na 24 hodin do vody s pár plátky citronu a poté scedit, přidat cukr a velice krátce povařit. Výroba sirupu může proběhnout i bez vaření ale počítejte s kratší trvanlivostí sirupu. U kupovaných sirupů si hlídejte složení a také způsob přípravy sirupu. Některé sirupy jsou narvány glukozovo-fruktozovým sirupem.
3. Bylinkové tinktury
Skvělým způsobem uchování zdravých bylinek je především tinktura. Ta se vytváří tak, že se bylinky na dva týdny naloží do lihu či hodně silné slivovice (aspoň 60% alkoholu) a nechají se macerovat. Jednou za čas můžete se sklenicí zamíchat a nechat bylinky, aby se louhovaly. Chce to jenom čas. Jakmile uplyne čas, který bylinkám musíte dát, stačí směs scedit a slít do skleniček, ve kterých budete tinkturu skladovat. Můžete přidat ještě třeba lžíci medu, která tinkturu příjemně osladí a nebude působit tak alkoholově. Bylinkové tinktury se také dají koupit, pohlídejte si však složení.